Kdo jsme

Zakladatelé sdružení

V roce 2000 se sešla skupinka nadšenců, kteří se rozhodli udělat něco pro to, aby se alespoň několika zdravotně postiženým lidem žilo lépe a tak bylo v únoru 2001 registrováno sdružení Pes pomůže.

Za důležité jsme považovali dvě věci: založení organizace, která by byla schopna poskytnout informace o možnostech využití speciálně cvičených psů pro zdravotně postižené lidi a organizačně i finančně zajistit odborný výcvik pro konkrétní klienty. Druhou důležitou věcí byla propagace myšlenky pomáhajících psů zejména mezi vozíčkáři, protože pojem „asistenční pes“ znalo v té době jenom několik lidí. Velkou výhodou pro nás byly zkušenosti výcvikové školy pana Kadlečka, který již v roce 1992 předal prvního asistenčního psa v České republice a znal možnosti využití psů pro pomoc vozíčkářům ze zahraničí. Naše jazykové znalosti nám umožnily nastudovat všechny informace, které bylo možné najít na internetu a naši cvičitelé úspěšně aplikovali i tyto poznatky do profilu dovedností našich psů.

Nic z toho bychom nedokázali bez oddané práce dobrovolníků, kteří šetří naše omezené finanční zdroje a umožňují nám věnovat maximum prostředku na nákup a výcvik psů a bez práce našich cvičitelů, kteří v počátcích cvičili psy za honoráře, které byly v nedohlednu.

Ing. Andrea Kaufmanová je předsedkyní výboru sdružení, telefonistkou infolinek, a redaktorkou Zpravodaje Pes pomůže. Je absolventkou VŠE, takže vede i účetnictví sdružení. Má na starosti všechny administrativní a propagační záležitosti sdružení a jednání s klienty a cvičiteli. Všechny tyto aktivity vykonává bez nároku na odměnu a ve svém volném čase, což jí umožňuje flexibilní pracovní doba nezávislého poradce a v současné době i mateřská „dovolená“. Kromě malé holčičky vychovává i fenku bulteriéra, kterou si nedávno pořídili po smrti předchozí bulteriérky Nelly, protože jim všem moc chyběla. Bez psa už není život kompletní.

Václav Rosa je členem výboru sdružení a je sám vozíčkář, takže jeho osobní zkušenosti jsou užitečným zdrojem informací. Jako počítačový odborník zajišťuje technické záležitosti a řešení. Pro sdružení pracuje rovněž bezplatně.

MVDr. Roman Maleček je členem výboru a poradcem v oblasti zdraví psů. Tyto funkce plní také jako dobrovolník.

Cvičitelé psů

Výcviková škola Kadlečekových je rodinná firma, která pro nás cvičí většinu psů. Více než 20 let se zabývá speciálním výcvikem psů pro zrakově a tělesně postižené lidi nejen v ČR, ale i v zahraničí. K dnešnímu dni vycvičili téměř 200 psů.

Pan Jiří Kadleček se výcviku psů pro zdravotně postižené lidi věnuje již od první poloviny osmdesátých let. Tou dobou pracoval v společnosti Meta, která sloužila zejména k uspokojování zvláštních potřeb lidí se zdravotním postižením, kteří tam i na některých pozicích pracovali. Úzký kontakt s těmito lidmi mu umožnil vypracování efektivních metod výcviku psů s ohledem na specifické potřeby klientů. Rovněž byl pověřen funkcí posuzovatele kvality zkoušek vodicích psů. Od počátku s ním ve výcviku spolupracuje i jeho manželka Eva.

Za zmínku stojí také vycvičení vůbec prvního asistenčního psa v ČR, který byl předán v roce 1994. Pan Janoušek tenkrát svého psa od výcvikové školy dostal jako dárek, škola ho vycvičila bezplatně, protože nebylo možné zajistit ani jeho částečné financování. Jeho příběh si můžete přečíst zde.

Dalšími cvičiteli, kteří pro nás pracují, jsou Zdeněk Štěrba, který se služebnímu výcviku psů věnuje od roku 1994, a Romana Krásná, která provozuje Psí školu Sírius www.sirius.zaluzi.cz.Pes pomůže © 2005, All Rights Reserved